История

  • 1995
    Створення компаній, які в майбутньому стануть основою Смарт-Холдингу. Компанії спеціалізувалися на постачанні матеріалів для гірничодобувної та металургійної галузей, здійснювали торгово-посередницькі операції з металургійною продукцією й обладнанням.
  • 1999
    Для управління проектами в гірничо-металургійному комплексі 7 жовтня 1999 року створюється ТОВ «Смарт-груп». У такий спосіб було покладено початок формуванню вертикально інтегрованої моделі бізнесу в металургії.
  • 2000
    ТОВ «Смарт-груп» у межах відповідного інвестиційного договору отримує в управління ВАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» (Кривий Ріг). За чотири роки Група вкладає в розвиток комбінату значні інвестиції, оздоровлюючи діяльність підприємства і закладаючи надійний фундамент для його подальшого розвитку.
  • 2001
    До орбіти інтересів ТОВ «Смарт-груп» входить Південний гірничо-збагачувальний комбінат, що дозволяє зайняти позиції одного з ключових гравців на ринку постачання залізорудної сировини.
  • 2003
    Закладаються основи диверсифікації бізнесу шляхом розширення інвестиційного портфеля. Цього року до складу Групи входить «Юнекс Банк». Крім того, до орбіти інтересів ТОВ «Смарт-груп» входять компанії, які об`єднані під ТМ «Верес», одні з лідерів на ринку плодоовочевої консервації.
  • 2004
    До сфери інтересів ТОВ «Смарт-груп» входить Макіївський металургійний завод. У цей період підприємство перебувало в процедурі банкрутства. У результаті успішної санації в 2005-2006 роках робота підприємства стабілізується, і комбінат стає одним із ключових активів металургійного напрямку холдингу. За цей час у розвиток ММЗ інвестовано понад $150 млн.

    У продовження курсу на диверсифікацію портфеля бізнесів, на приватизаційному конкурсі придбано 83,6% акцій ВАТ «Херсонський суднобудівний завод», у такий спосіб закладено основи майбутнього суднобудівного бізнесу.
  • 2006
    Із метою консолідації активів і реструктуризації бізнесу створено ЗАТ «Смарт-Холдинг», під управлінням якого продовжилася диверсифікація інвестиційного портфеля за рахунок капіталовкладень у такі галузі, як суднобудування, видобуток нерудних матеріалів, агропромисловий комплекс.

    ТОВ «Смарт-Груп» купує у держави 93,83% акцій Балаклавського рудоуправління ім. О.М. Горького. У межах інвестиційного договору було прийнято зобов'язання поетапного консервування виробництва та виконання заходів щодо екологічного оздоровлення Балаклавської бухти.
  • 2007
    Смарт-Холдинг і СКМ приймають стратегічне для гірничо-металургійного комплексу України рішення об'єднати свої сталеливарні і гірничодобувні активи на рівні холдингової компанії Metinvest B.V. (Нідерланди) і створити одну з найбільших гірничо-металургійних компаній світу.

    Смарт-Холдинг входить до девелоперського бізнесу, починаючи співпрацю з компанією «Юджин». До того часу компанія «Юджин» оформила право користування земельною ділянкою, розробила і затвердила проект будівництва ТРЦ на Троїцькій площі біля НСК «Олімпійський» у Києві.

    Цього ж року до Смарт-Холдингу входить Чорноморський суднобудівний завод. Робота підприємства, яке з 2004 року не побудувало жодного судна, стабілізується за короткий строк . Сьогодні ЧСЗ реалізує проект будівництва серії з 10 кораблів класу «корвет» для ВМС Міністерства оборони України. Це найбільше оборонне замовлення ВМС в історії незалежної України.

    Смарт-Холдинг бере участь у реалізації масштабного інфраструктурного проекту – будівництво морського торгового порту «Очаків». Мета проекту – перетворити діючий малий порт на один із глибоководних гирлових портів на Чорному морі з можливістю перевалювання вантажів до 20 млн тонн на рік.
  • 2008
    Створюється ТОВ «Смарт-Нерудпром», що реалізує ініціативи у сфері нерудних матеріалів. Крім Балаклавського рудоуправління, до Смарт-Холдингу входять ВАТ «Євпаторійський завод будівельних матеріалів» і ВАТ «Сакський завод будівельних матеріалів», а також ВАТ «Запоріжнерудпром».

    У лютому 2008 року девелоперська компанія ТОВ «Юджин» підписує Меморандум про демонтаж торгово-розважального центру «Троїцький» перед НСК «Олімпійський», розуміючи важливість для іміджу держави дотримання вимог УЄФА в контексті підготовки до проведення фінальної частини Чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Після знесення будівлі ТОВ «Юджин» розпочинає реалізацію широкомасштабного проекту реконструкції Троїцької площі. До моменту старту європейської футбольної першості компанії вдається провести перший етап реконструкції площі, якісно підготувавши інфраструктуру і простір, що примикає до головної футбольної арени країни. На цей етап компанія направила понад $20 млн.
  • 2009
    Оцінивши перспективи розвитку сегмента продуктового роздробу в Україні, підприємства Смарт-Холдингу інвестують в розвиток торговельної мережі «Амстор» під однойменною торговою маркою. Прихід стратегічного інвестора дає поштовх розвитку мережі, створюються умови для виходу на рівень національного оператора.

    Цього ж року Смарт-Холдинг приймає рішення оцінити потенціал і можливість розвитку територій Балаклавського рудоуправління. Результатом оцінювання стає презентація проекту організації на базі відпрацьованих кар'єрів рудоуправління цілорічного курорту національного значення Balaklava Green.
  • 2010
    Смарт-Холдинг стає співзасновником футбольного клубу «Севастополь». У сезоні 2010/2011 рр. клуб вперше виходить до Прем'єр-ліги футбольної першості України.

    До Смарт-Холдингу входить ТОВ «Пром-Енерго Продукт».
  • 2011
    У межах пошуку нових драйверів розвитку Смарт-Холдинг приймає рішення розвивати нафтогазовий напрямок. У 2011 році здійснено велике придбання в цій галузі – контрольний пакет британської газовидобувної компанії Regal Petroleum, яка контролює низку перспективних газоконденсатних родовищ в Україні. Надалі портфель нафтогазових активів розширюється за рахунок оформлення оперативного контролю над компанією «Укргазвидобуток», а діяльність самого напрямку координується профільним підприємством ТОВ «Смарт Енерджі».

    Для ефективного управління сільськогосподарськими активами та реалізації інвестиційних проектів у сфері АПК «Смарт-Холдинг» і СКМ створюють агропромисловий холдинг HarvEast. Сьогодні HarvEast, володіючи земельним банком, що досягає 197 тис. га, претендує на роль одного з лідерів на внутрішньому аграрному ринку.

    Цього року Балаклавське рудоуправління розпочинає виконання робіт із підготовки промислових майданчиків підприємства під майбутнє розміщення об'єктів інфраструктури курорту Balaklava Green.
  • 2012
    Перебуваючи в пошуках нових точок зростання і враховуючи сприятливу кон'юнктуру, що склалася в банківському сегменті України, Смарт-Холдинг приходить до рішення розвивати свій фінансовий напрямок. У німецької міжнародної групи Commerzbank було придбано «Банк Форум», відділення якого розташовані практично в усіх регіонах України. У цей самий період Смарт-Холдинг розпочинає переговори щодо придбання банку «БМ Банк». Сьогодні Смарт-Холдинг здійснює розробку стратегії розвитку банківського бізнесу. Остаточну модель розвитку банківських активів буде визначено після завершення процесу придбань.

    Розуміючи важливість підвищення енергетичного потенціалу України, Смарт-Холдинг інвестує у будівництво заводу з виробництва твердого біопалива у Вінницькій області. Перша черга заводу з виробництва паливних пелет із відходів сільськогосподарського виробництва ТОВ «Він-Пелета» була введена в експлуатацію в листопаді. Сьогодні оцінюються можливості масштабування цього проекту шляхом будівництва до 10 подібних заводів у різних регіонах країни.

    У квітні девелоперська компанія ТОВ «Юджин» стає переможцем приватизаційного конкурсу з реалізації майнового комплексу готелю «Спорт» у Києві. У межах прийнятих на себе інвестиційних зобов'язань розпочинається реконструкція готелю з метою переформатування його на готельний комплекс тризіркового рівня. Надалі підприємство укладає договір про управління готелем із готельним оператором Rezidor Hotels Aps Danmark, а сам готель отримує назву Park Inn Kyiv Troyitska.

    Ще одним напрямком в інвестуванні стає придбання акцій ПАТ «Сумське НВО ім. Фрунзе». Ця інвестиція розглядається як стратегічна, в контексті очікувань позитивної синергії з нафтогазовим напрямком бізнесу.

    Наприкінці року «Амстор» відкриває перший супермаркет у Києві, підтверджуючи наміри закріпити за собою статус національного оператора. Сьогодні в столиці функціонують вже 2 магазини мережі. У середньостроковій перспективі «Амстор» планує розширити присутність також в інших регіонах України.
  • 2013
    Смарт-Холдинг завершує розробку нової довгострокової стратегії розвитку бізнесу до 2020 року. Документом визначено стратегічні напрями, на яких будуть сконцентровані фінансові та організаційні зусилля підприємств Смарт-Холдингу.

    Одночасно Смарт-Холдинг підключається до експертної участі в ініціативі Всесвітнього економічного форуму в розробці Scenarious for Ukraine («Сценаріїв для України»), яка покликана дати відповідь про можливі майбутні напрямки економічного розвитку країни.

    У межах стратегії розвитку банківського напрямку проводиться ребрендинг «Банку Форум», відбувається зміна візуального вигляду офісів фінансової установи. У серпні підписано рамкову угоду про укладення договору купівлі-продажу українського «БМ Банку».

    Херсонський суднобудівний завод завершує виконання знакового контракту на будівництво серії повнокомплектних танкерів проекту RST27 на замовлення компанії SVL (Мальта). Це була перша серія повнокомплектних суден, побудованих у незалежній Україні.

    Акціонери HarvEast затверджують довгострокову стратегію розвитку агрохолдингу, однією з цілей якої є консолідація банку землі в розмірі 500 тис. гектарів.

    ФК «Севастополь» вдруге за свою історію виходить до Прем'єр-ліги футбольної першості України.

    Мережа «Амстор» відкриває перший супермаркет у Дніпропетровську, а також розпочинає підготовчі роботи з відкриття магазину у Львові. Загальне число магазинів мережі досягає 31.

    У грудні на Мехедівсько-Голотовщинському газоконденсатному родовищі було введено в експлуатацію установку стабілізації конденсату (УСК), яку укомплектували обладнанням компанії Propak Systems Ltd. (Канада), що зарекомендувало себе як одне з найбільш високотехнологічних у світі. Це дало змогу Regal Petroleum (група компаній Smart Energy) почати випуск скрапленого газу стандарту «пропан-бутан автомобільний». У такий спосіб компанія стала другим приватним виробником зрідженого газу в Україні, до того ж змогла перевершити найближчого конкурента за якістю отриманої товарної продукції.

  • 2014

    Політична криза початку року, анексія АР Крим Російською Федерацією й початок воєнного конфлікту на Сході країни мали істотний вплив на розвиток Смарт-Холдингу в цей період. Подальша економічна криза, послаблення національної валюти, розбалансування фінансових ринків, втрата державою Україна контролю над деякими територіями змусили керівництво Смарт-Холдингу прийняти низку важких і водночас необхідних антикризових рішень.

    У цьому й у наступні роки відбувається переформатування деяких бізнес-напрямів, зміщення фокусу інвестування, а також відмова від участі в деяких проектах. Як показав час, керівна компанія обрала адекватну антикризову стратегію, яка дала змогу підприємствам Холдингу ефективно подолати виниклі виклики.

    Цього року Смарт-Холдинг остаточно відмовляється від купівлі «БМ-Банку». Національний банк України відмовляє ПАТ «Банк Форум» у виділення стабілізаційного кредиту та приймає рішення про введення тимчасової адміністрації в цю банківську установу. Попри всі запропоновані Смарт-Холдингом варіанти оздоровлення банку, а також конкретні дії акціонера з уливання фінансового ресурсу в установу, регулятор приймає рішення про виведення «Форуму» з ринку та подальшу його ліквідацію. Сьогодні експерти та чиновники сходяться на думці, що прийняті тоді НБУ рішення були передчасними, а ПАТ «Банк Форум» можна було врятувати, захистивши його вкладників.

    У зв’язку з анексією РФ Автономної Республіки Крим Смарт-Холдинг приймає рішення про вихід із бізнесів, локалізованих на півострові — нерудного (Балаклавське рудоуправління, Євпаторійський і Сакський заводи будівельних матеріалів) й аграрного (Радгосп «Весна»). Згодом ці підприємства буде продано.

    У червні Смарт-Холдинг припиняє фінансування ФК «Севастополь» у зв’язку з неможливістю участі кримського клубу в сезоні 2014–2015 рр. Прем’єр-ліги чемпіонату України.

    У липні СКМ і Смарт-Холдинг завершують операцію з об’єднання гірничо-металургійних активів двох груп у межах спільної компанії Metinvest B.V. На останньому етапі угоди Смарт-Холдинг вніс до статутного капіталу Metinvest B.V. 100% акцій компанії Trosilia Holdings Limited (Кіпр), в опосередкованому володінні якої є 46,15% акцій ПАТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» (Південний ГЗК). У результаті частка Смарт-Холдингу в СК Metinvest B.V. збільшилася до 23,76%.

    В умовах промислового спаду компанія Smart Maritime Group змушена змістити акценти на судноремонтні замовлення. Ця тенденція, за рідкісним винятком, збережеться й у наступні три роки. У непростий період суднобудівне об’єднання балансується за рахунок роботи машинобудівного сегмента і вантажоперевалювання.

    Вагому роль у стабілізації роботи Smart Maritime Group зіграла реструктуризація, проведена на підприємствах суднобудівного об’єднання. Вона стала відповіддю на істотне погіршення кон’юнктури для вітчизняної суднобудівної галузі.

    У процесі реструктуризації було оптимізовано структуру управління верфями, а також відкориговано чисельність персоналу, що передбачало вивільнення незадіяних безпосередньо у виробничих процесах працівників (адміністративний і допоміжний персонал). Водночас на заводах було збережено виробничий потенціал. Працівники обох підприємств були працевлаштовані в ТОВ «Смарт Мерітайм Груп».

    Представництво Regal Petroleum завершує сертифікацію пропан-бутану автомобільного власного виробництва та починає його офіційний продаж на електронному майданчику.

  • 2015
    Початок року ознаменувався корпоративним конфліктом з міноритарним акціонером групи компаній «Амстор». Смарт-Холдинг провів аудит діяльності підприємств групи і виявив, що міноритарій, що був на той момент керуючим партнером мережі, користуючись ситуацією на Сході країни, здійснив ряд протиправних дій, що порушують законодавство України. Ці дії грубо порушили права інших акціонерів і мали на меті особисте збагачення міноритарія. При цьому колишній партнер завдав серйозної шкоди інфраструктурі та іміджу мережі.

    Смарт-Холдинг приймає рішення про введення прямого управління ДК «Амстор». Холдинг інвестує в відновлення інфраструктури та логістики, робить все можливе для збереження трудових колективів торгових центрів. Обсяг інвестицій у відновлення роботи торгової мережі в цілому перевищує 150 млн грн.

    У підсумку в липні Смарт-Холдинг і FOZZY GROUP досягають угоди про реалізацію спільного проекту з відновлення роботи торгової мережі «Амстор». Угодою було закріплено, що бізнес рітейлу «Амстор» буде працювати під брендом «Сільпо», при цьому, торговельні центри «Амстор» збережуть свою оригінальну назву. Смарт-Холдинг вийшов з продуктового роздробу і переключився на інвестування в управління комерційною нерухомістю. Для управління торговими центрами «Амстор» підписується договір з компанією «Амстор Рітейл Груп». Вона починає планомірну роботу по оновленню і розробці нової концепції торгових центрів. ТЦ приводяться до єдиного формату центрів сімейної покупки з акцентом на розваги і дозвілля. Сьогодні «East Solution Group» керує 6 торговими центрами, які функціонують в 4 великих містах. Загальна площа ТЦ - понад 80 тис. Кв. м. Крім того, Смарт-Холдинг планує повернути контроль над 11 торговими центрами в Донецькій області після врегулювання конфлікту на Сході України.

    У цьому році на Херсонській верфі Smart Maritime Group будуються два буксири проекту Т2440 для Kirgan Holding S.A., а в кінці року SMG підписує контракт на будівництво нафтосміттязбірники на замовлення Южненського філії держпідприємства «Адміністрація морських портів України» (м.Южне, Одеська область). Торішня реструктуризації стабілізує роботу об'єднання, триває пошук нових можливостей для залучення виробничого потенціалу верфей.
  • 2016

    Антикризова програма, яка планомірно реалізується керівною компанією, приносить свої плоди — робота бізнес-напрямів стабілізується, а підприємства адаптуються до нових економічних реалій. Водночас триває пошук нових точок зростання й об’єктів для інвестицій.

    Одним із них стає проект створення логістичного вузла (хаба) на незадіяних в основному виробництві територіях Миколаївської верфі Смарт Мерітайм Груп. Проект передбачає створення хаба у форматі індустріального парку з акцентом на вантажоперевалювання продукції аграрного сектору та металоконструкцій. Заплановано досягти обсягу перевалювання понад 4 млн тонн щорічно.

    Для реалізації проекту було створено керівну компанію «Наваль-Логістик» і компанію-оператор «Наваль Парк». Остання надає повний спектр послуг, пов’язаних із перевалюванням вантажів.

    Smart Maritime Group цього року значно збільшує обсяги судноремонту. Значна частина в портфелі судноремонтних замовлень — глибока модернізація та реновація суден. У грудні Херсонська верф СМГ завершила будівництво унікального багатоцільового судна, нафтосміттєзбирач «СІ АНТ» і передала його адміністрації порту «Южний».

    У липні компанія Regal Petroleum починає буріння свердловини № 109 Мехедівсько-Голотовщинського газоконденсатного родовища (Полтавська область).

    У вересні 2016 року підприємства, що входять до групи Смарт Енерджі, починають продаж природного газу власного видобутку через електронний майданчик Fabrikant.ua, що забезпечує прозорість процесів закупівлі та здорову конкуренцію. За цей рік на газовидобувних активах, які належать Холдингу, видобуто понад 208 млн куб. м газу і вироблено 3,7 тис. тонн скрапленого газу з вуглеводнів власного видобутку.

  • 2017

    «Юнекс Банк», який до цього працював переважно з клієнтами промислового сектору, змінює стратегію та починає розвиватися як універсальний банк із фокусом на роздрібний бізнес. Цьому сприяє зростання довіри до банківської системи з боку населення та позитивні зрушення в економіці України загалом. Чисті активи банку збільшуються на 15% до 878 млн грн, а операційний прибуток фінустанови сягає 11 млн грн.

    Smart Maritime Group продовжує концентрувати зусилля на наданні якісного судноремонту. Одним із флагманських проектів року для субхолдингу стає глибока модернізація суховантажу «Donmaster Spirit». Фахівці Херсонської верфі збільшили довжину судна до 119 метрів, що дало змогу істотно поліпшити техніко-економічні характеристики суховантажу. Розвиваючи металообробний напрям, SMG запускає на базі Херсонської верфі сервіс з обробки листового прокату – спільний проект із компанією «Метінвест».

    Компаніям групи Smart Energy вдається відчутно наростити видобуток вуглеводнів: газу на 8,5%, до 226,3 млн кубометрів, конденсату – на 8,2%, до 18,3 тис. тонн. Цього року вводиться в експлуатацію свердловина № 109 Мехедівсько-Голотовщинського родовища (Полтавська область), і розпочато буріння свердловини № 28 на Островерхівському родовищі (Харківська область).

    Однією зі знакових бізнес-подій 2017 року стає відкриття спільно з Rezidor Hotel Group готелю Park Inn by Radisson Kyiv Troyitska. Готель, розташований на Троїцькій площі Києва за дві хвилини ходьби від головної національної спортивної арени НСК «Олімпійський», пройшов глибоку модернізацію та реконструкцію. Компанії Смарт-Холдингу повністю виконали взяті на себе інвестиційні зобов’язання в межах відповідного державного конкурсу на право реконструкції колишнього готелю «Спорт».

    Група компаній «Верес» освоює нові ринки збуту, заповнюючи втрату великого ринку РФ через введене російським урядом ембарго. Цього та наступного року частка експортного постачання в інші країни збільшується до 18% (+11 в. п.), а їхня географія розширюється до 25 країн. У цей період стартували відвантаження продукції до таких країн як: Латвія, Литва, Польща, Об’єднані Арабські Емірати, Йорданія, Китай і США.

    Підприємства групи «Метінвест» 2017 року виробили 7,6 млн тонн сталі та 27,5 млн тонн залізорудного концентрату. Операційні показники трохи знизилися, що було зумовлено втратою контролю над активами, розташованими в зоні конфлікту на Сході країни. Однак за рахунок більшого завантаження доступних потужностей і коригування операційної моделі бізнес став стійкішим. Фінансові результати Метінвесту значно покращилися. Виторг зріс на 44% проти минулого року, до $8 931 млн. Частка України в загальному портфелі продажів збільшилася до 28%, а частка Європи – ще одного пріоритетного ринку сталі та ЗРС – залишилася на рівні 36%.

  • 2018

    Для Smart Maritime Group 2018 рік ознаменувався відновленням суднобудування. Компанія підписала контракт на будівництво двох насичених корпусів танкерів-хімовозів для голландської компанії VEKA Shipbuilding WT B.V. Судна будуть побудовані та передані замовнику влітку наступного року, а успішне та якісне виконання контракту закладе основи для продовження співпраці з голландськими партнерами в наступні роки. За цей період на стапелях СМГ було відремонтовано та модернізовано 74 судна. Ще одним великим контрактом для суднобудівників стане виготовлення основних елементів радіальних згущувачів для ПАТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» (Південний ГЗК, Кривий Ріг). За підсумками року, суднобудівний субхолдинг збільшив виробництво майже удвічі до 610 млн грн.

    «Юнекс Банк» продовжив реалізацію стратегії розвитку роздрібного бізнесу. 2018 року банк наростив обсяг роздрібних кредитів на 79 млн грн до 121 млн грн, проти початку року. Його чисті активи зросли на 6% (54 млн грн) до 932 млн грн.

    Найбільш успішним цей рік стане для проектів у сфері газовидобування. Цьому сприяли як лібералізація податкових режимів у галузі, так і успішне виконання широкої інвестиційної програми в попередні періоди. Smart Energy показала значне зростання за всіма групами продукції: видобуток газу зріс – на 31%, виробництво газового конденсату – на 40%, пропан-бутану – на 50%. У цей період газовидобувні підприємства істотно наростили експлуатаційний фонд свердловин. Було введено дві свердловини в Харківській області (№ 28 на Островерхівському родовищі та № 10 на Васищевському родовищі), а також завершено капітальний ремонт і відновлено експлуатацію свердловин № 12 і № 6 на Свиридівському родовищі в Полтавській області.

    2018 року Метінвест показав найкращі результати за останні чотири роки, довівши, що група успішно перебудувалася завдяки проактивному операційному, стратегічному та фінансовому менеджменту. Виробництво чавуну зросло на 3%, виробництво сталі залишилося на колишньому рівні, тоді як коксу та вугілля зросло на 11% і 9% відповідно.

    2018 року Метінвест придбав 24,99% у шахтоуправлінні «Покровське» і Свято-Варваринській збагачувальній фабриці, а також 23,71% в українському виробнику металургійного коксу – ПівденКоксі. Ці придбання забезпечили довгострокове постачання високоякісним коксівним вугіллям і коксом, а також зміцнили самозабезпеченість Метінвесту цією ключовою сировиною.

    2018 року Метінвест продемонстрував вагомі фінансові результати. Виторг групи зріс на 33%, показник EBITDA зросли на 23%. Також цього року завдяки успішному рефінансуванню облігацій і синдикованого кредиту Метінвест нормалізував свій борговий портфель.

    Цього року керівна компанія Смарт-Холдингу розпочинає формування нової Стратегії розвитку групи.